Kiedy podejmujemy decyzję o zaciągnięciu zobowiązania kredytowego tudzież powzięcia pożyczki, musimy stanąć oko w oko z formalnościami, które stawia przed nami bank lub inny pożyczkodawca, z którym chcemy zawrzeć taką umowę.

Jak możemy się domyśleć, wymagania które musimy spełnić w stu procentach określone są przez daną instytucję finansową. W związku z faktem, że obecnie na rynku jest ich naprawdę sporo może się okazać, że dane wymagane u jednego pożyczkodawcy, będą totalnie różniły się od tych, które stawia przed nami inny. W związku z powyższym, musimy uzbroić się w cierpliwość i stosować się do wytycznych.

Odpowiedzmy sobie zatem na pytanie, w jaki sposób przebiega proces udzielania kredytu lub pożyczki?

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaki rodzaj kredytu planujemy powziąć. Jeżeli zależy nam na kredycie ratalnym, to z całą pewnością uzyskanie go nie będzie aż tak skomplikowane, jak kredytu hipotecznego, czy samochodowego. Z reguły w przypadku kredytów ratalnych wymagane jest oświadczenie o wysokości osiąganych zarobków i na tej podstawie zapada decyzja, czy kredyt danej osobie zostanie przyznany czy też nie.

Sprawa komplikuje się w momencie, kiedy wnioskodawca ubiega się o kredyt hipoteczny. Wówczas niezbędnym jest posiadanie określonej kwoty wkładu własnego, następnie zaświadczenia o wysokości osiąganych zarobków, umowy na czas nieokreślony i wielu innych zaświadczeń, które mają znaczący wpływ na ostateczną decyzję kredytową.

Pożyczką, którą najłatwiej uzyskać jest chwilówka. Z reguły pożyczkodawcy, czyli tak zwane parabanki wymagają od potencjalnego klienta jedynie osiągnięcia pełnoletności oraz aktualnego dowodu osobistego. Oczywiście ukryty haczyk polega na tym, że pożyczki te są wysokooprocentowane i za łatwość w ich otrzymaniu przyjdzie nam niestety słono zapłacić.