Każdy klient banku, który udziela kredyt hipoteczny, to indywidualny przypadek. Bank posiada sztywne reguły oraz wytyczne, które muszą zostać spełnione do wydania pozytywnej opinii kredytowej. Jakie pytania najczęściej pojawiają się podczas całej procedury udzielania kredytu?

1.  Jak długo trwa proces kredytowy?

Przyznawanie kredytu hipotecznego w dużej mierze zależy od organizacji samego banku oraz od okresu, w którym decydujemy się składać wniosek. Niektóre banki są, ze względu na swoją atrakcyjną ofertę, są zazwyczaj bardziej oblegane, zatem czas oczekiwania na decyzję kredytową może się wydłużyć. Czynnikiem wydłużającym czas są również wakacje, święta czy długie weekendy.

2. Jaki wkład własny?

Każdy kredyt hipoteczny obarczony jest koniecznością wniesienia wkładu własnego, który w zależności od banku, różni się wielkością. Obecnie część banków oferuje kredyty zabezpieczone wkładem własnym o wysokości 20% wartości nieruchomości, część jedynie 10%.

3. Czy kredyt hipoteczny można spłacić wcześniej?

Istnieje taka możliwość, jednak wiąże się ona z wysokimi kosztami. Jednorazowa spłata całego zadłużenia musi zawierać kapitał oraz umowne odsetki, liczone do końca okresu kredytowania (od 65% do 80% kosztu kapitału). Jest na to jednak sposób. Wystarczy cyklicznie nadpłacać ratę kredytu obniżoną o kwotę odsetek.

4. Jakie są koszty dodatkowe kredytu?

Zanim dostaniemy kredyt hipoteczny będziemy zobowiązani do uiszczenia odpowiednich opłata. Są to między innymi koszty związane z wyceną nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, ubezpieczenie nieruchomości oraz ubezpieczenie na życie.

5. Jakie są koszty zakupu nieruchomości?

Do kosztów zakupu nieruchomości zaliczamy podatek PCC, czyli podatek od wzbogacenia oraz podpisanie umowy deweloperskiej.