Gdy odkładasz pieniądze na remont już dość długi okres, pewnie co jakiś czas nachodzą Cię myśli o tym, czy nie prostszym rozwiązaniem byłoby wzięcie kredytu. Szybciej mógłbyś cieszyć się nowym wyremontowanym domem lub mieszkaniem. Wystarczy pójść do banku, wziąć kredyt i rozpocząć remont. Jednak nie jest to aż tak proste. Zanim otrzymasz kredyt, bank musi sprawdzić Twoją zdolność kredytową.

Przy sprawdzaniu zdolności kredytowej brane jest pod uwagę kilka czynników jak np. wysokość dochodu, zajmowane stanowisko, staż pracy, jaki posiadamy, nasza dotychczasowa historia kredytowa czy też stan cywilny oraz ilość osób, jaka znajduje się na naszym utrzymaniu. Pozwala to określić bankowi, czy będziemy w stanie spłacać konkretny kredyt wraz z odsetkami w wyznaczonym terminie.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Zanim udamy się więc do banku, dobrym pomysłem jest wstępne oszacowanie naszej zdolności kredytowej, aby mieć pewność, że otrzymamy kredyt na konkretną kwotę, a jeśli nie, to czy mamy szansę otrzymać kredyt w mniejszej wysokości. Do tego bardzo pomocny może się okazać kalkulator zdolności kredytowej. Należy umieścić w nim informacje na temat wysokości kredytu, o jaki chcielibyśmy się starać, wysokość naszego dochodu oraz okres kredytowania. Niektóre kalkulatory do obliczenia naszej zdolności kredytowej będą potrzebowały dodatkowych informacji np. o liczbie osób, jakie znajdują się na naszym utrzymaniu lub o stałych wydatkach, jakie ponosimy w każdym miesiącu.

Kalkulator zdolności kredytowej pozwoli nam w sposób szybki określić czy bank przydzieli nam kredyt, w takiej wysokości jaką chcemy, czy też możemy starać się o kredyt o niższej wartości.