Hasło oblicz rate kredytu nie wydaje się być trudne, ale w praktyce może okazać się dość skomplikowane. Dla własnego bezpieczeństwa finansowego, lepiej jest jednak dokładnie przeczytać warunki zawarte w umowie oraz sprawdzić ile wynoszą wszystkie części składowe raty. O czym trzeba pamiętać?

Kapitał kredytu

To najprościej mówiąc kwota, którą pożyczamy. To oczywiste, że jest pożyczone pieniądze trzeba będzie oddać, co do grosza. Pieniądze te są też podstawą do dalszych wyliczeń – marży, oprocentowania, itd.

Oprocentowanie i prowizja kredytu

Oprocentowanie wylicza się nie tylko od samego kapitału, ale także od jednorazowej prowizji oraz dodatkowych ubezpieczeń. Jeśli prowizję płaci się na początku spłat, to nie wlicza się ona do oprocentowania. Przyjęło się jednak, że prowizja wynosząca 0,5 do 2,5% wartości całego kredytu. Jest to dość spora kwota, więc ma też wpływ na obliczoną ratę kredytu.
Oprocentowanie jest pierwszym parametrem na jaki trzeba zwrócić uwagę obliczając ratę kredytu. Będzie ono różne w zależności od charakteru kredytu. Przy kredytach hipotecznych jest ono narzucane przez Bank Centralny, więc pod tym względem oferta banków – będzie zbliżona.

Marża kredytu

Marża to po prostu zarobek jaki bank ma na danym kredycie. Marża ta może być bardzo zróżnicowana i jest wyliczana z podstawowej kwoty kapitału. Jeśli, więc pożyczamy 200 000 zł, a marża banku wynosi 10% to należy trzeba będzie spłacić kolejne 20 000 zł.

Ubezpieczenie kredytu

Większość kredytów, a głównie kredyty hipoteczne, mają obowiązkowe ubezpieczenia. Im dłuższa jest planowana spłata tym więcej zabezpieczeń jest koniecznych. Najczęściej są to ubezpieczenia od utraty pracy, ubezpieczenia na życie czy w przypadku hipotecznych – ubezpieczenia nieruchomości. Warto pamiętać, że te ubezpieczenia mają chronić bank, a nie klienta.