Obecnie mówiąc o kredytach bankowych, bez wątpienia trzeba wspomnieć również o kredytach konsumpcyjnych. Na chwilę obecną jest to chyba najczęściej udzielany rodzaj kredytu bankowego, który wśród klientów cieszy się naprawdę ogromną popularnością. Jakie są cechy charakterystyczne tego kredytu? Jakie jego rodzaje można wyróżnić?

Kredyt konsumpcyjny charakteryzuje się przede wszystkim tym, że w jego przypadku nie ma ustalonych zasad dotyczących kredytowania. Zawsze ustalane są one indywidualnie z klientem i uzależnione są od umowy zawieraniem między bankiem a osobą, która kredyt zaciąga. Jest tu więc zupełnie inaczej niż na przykład w przypadku kredytów hipotecznych – tu pewne rzeczy wynikają z odgórnych regulacji udzielania takiego kredytu. Kredyt konsumencki przeznaczony jest do finansowania różnorakich dóbr i to właśnie ta jego cecha jest podstawą do wyróżnienia różnych jego odmian.

Najbardziej podstawowy podział wyróżnia kredyty konsumpcyjne:

  • kredyty gotówkowe;
  • kredyty bezgotówkowe.

W przypadku kredytu gotówkowego bank przelewa na konto klienta pożyczaną mu kwotę. W efekcie kredytobiorca całkowicie samodzielnie rozporządza pieniędzmi, które otrzymał. Niektóre banki pilnują, aby przy pomocy uzyskanych środków finansować to, co zostało określone w umowie kredytowej. Inne kompletnie nie zwracają na to uwagi. Kredyt bezgotówkowy polega na rozliczaniu się banku nie z kredytobiorcą, a dostawcą usług czy sprzedawcą, który oferuje kredytobiorcy określone dobro. Tego rodzaju kredyty stosowane są w przypadku tak zwanej sprzedaży ratalnej.

Kredyt konsumpcyjny dzielić można również w uwagi na przedmiot finansowania. W oparciu o to kryterium wyróżnić można naprawdę mnóstwo odmian kredytu konsumpcyjnego. Do tych spotykanych najczęściej zalicza się kredyt:

  • kredyt na kupno samochodu;
  • mający służyć sfinansowaniu wakacji;
  • przeznaczony na remont mieszkania;
  • na kupno lodówki, pralki czy innego sprzętu AGD lub RTV.

Wszystko uzależnione jest od kredytobiorcy oraz posiadanych przez niego potrzeb. Z otrzymaniem kredytu konsumpcyjnego większość kredytobiorców nie będzie miała problemów.