Klienci indywidualni mogą otrzymać w bankach kilka rodzaje kredytów. Niektóre z nich są bardzo popularne i to o nich napiszemy kilka słów.

Kredyt w koncie, czyli kredyt odnawialny

Mogą go otrzymać te osoby, które założyły rachunek osobisty, na który wpływają stałe i regularne dochody. W ramach rachunku osobistego bank uruchamia linię kredytową. Polega to na tym, że do naszego konta zostanie dopisana pewna kwota pieniędzy, z której będziemy mogli korzystać. W większości banków ustalany jest limit kwotowy. Ale są również banki, które limit ten określają jako odpowiednik kilku miesięcznych wpływów. Kredyt odnawialny może zostać przyznany na dwanaście miesięcy. Tyle też mamy czasu na jego spłacenie. Bank nalicza odsetki tylko od tej kwoty, która została przez nas wykorzystana. Kredyt w koncie nie jest kredytem udzielanym za darmo, bank pobiera od klientów prowizję.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to najbardziej popularny rodzaj bankowego kredytu. Jest to sztandarowa oferta każdego banku. Aby go uzyskać, nie trzeba osiągać wysokich dochodów. Nie muszą to być także dochody wynikające z umowy o pracę. Otrzymają go także emeryci i renciści oraz osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Liczba formalności, które są wymagane przy kredycie gotówkowym jest bardzo niewielka. Jeżeli decydujemy się na ten kredyt w banku, który prowadzi nasz ROR to wystarczy tylko złożyć wniosek i posiadać ze sobą dowód osobisty, aby bank podjął decyzję o jego przyznaniu.

Emeryci i renciści powinni zabrać ze sobą nie tylko dowód osobisty, ale także decyzję o przyznaniu jednego z tych świadczeń oraz odcinek emerytury lub renty. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą muszą także dołączyć zaświadczenia z Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, że nie mają żadnych zaległości. Takie zaświadczenie powinno dotyczyć ostatnich trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku kredytowego. Odpowiedź ze strony banku otrzymamy po sprawdzeniu zdolności kredytowej oraz po zasięgnięciu informacji na temat naszej historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej.