Każdy bank zanim udzieli kredytu klientowi dokładnie sprawdza zdolność kredytową i ocenia wiarygodność finansową. Terminy te znane są chyba wszystkim, którzy chociaż raz starali się o kredyt. Trzeba pamiętać, że w dużej mierze właśnie od oceny zdolności kredytowej uzależnione jest to, czy bank zdecyduje się przyznać nam kredyt.


Co oznacza termin zdolność kredytowa?

Terminem zdolność kredytowa określa się współczynnik, który mówi bankowi o tym, czy dany klient będzie w stanie spłacić przyznany mu kredyt. Warto pamiętać, że niezależnie od tego ile razy będziemy starali się o kredyt, bank za każdym razem sprawdzał będzie naszą zdolność kredytową. Dzisiaj żaden nie pozwoli sobie bowiem na to, aby przyznać kredyt bez posiadania wiedzy o zdolności kredytowej swojego klienta.

Czym jest wiarygodność finansowa?

Wiarygodność finansowa jest pojęciem określającym poziom rzetelności w podejściu do dotychczasowych zobowiązań finansowych. Bank oceniając wiarygodność finansową bierze pod uwagę historie spłacanych zobowiązań.

Czy opłaca się nie podawać prawdziwych informacji?

Niektórzy klienci banków w obawie przed odmowną decyzją decydują się na zatajenie informacji, które mogłyby obniżać zdolność kredytową. Na taki krok nie należy się decydować. Trzeba pamiętać, że bank prędzej czy później z pewnością i tak ustali prawdę, a wtedy czekają nas problemy dużo gorsze niż tylko nie przyznanie kredytu. Pracownik banku ma bowiem w takiej sytuacji obowiązek powiadomić prokuraturę. Tym samym nieuczciwy klient może tracić przed sąd, a stamtąd do więzienia.

Czy zdolność kredytową można poprawić?

Oczywiście. Jednym ze sposobów jest spłacenie wszystkich poprzednich zobowiązań zanim zaczniemy starać się o kolejny kredyt. Osoby, które nie muszą spłacać rat mają zawsze wyższą zdolność kredytową niż ci, którzy starają się o kredyt, mając już jeden na swoim koncie. Warto pamiętać, że wpływ na zdolność kredytową ma także wybrany rodzaj rat. Decydując się na raty malejące, musimy liczyć się z tym, że nasza zdolność kredytowa zostanie wyceniona dużo niżej.

Zdolność kredytowa jest istotnym czynnikiem w udzielaniu kredytów. Każdy bank bardzo dokładnie ją sprawdza, analizując wszystkie dokumenty dostarczane przez klienta oraz podane przez niego informacje. Jeżeli zdolność kredytowa nie zostanie oceniona dobrze, szanse na uzyskanie kredytu drastycznie spadają.